Dearne pole vaulter in world best jump for a 17-year-old as South Yorkshire and Sheffield athletes shine at Northern Indoor championships at the EIS

Sheffield's Kristie Edward  wins the 200m final to add to the 60m title at the EIS. Picture: Glenn Ashley
Sheffield's Kristie Edward wins the 200m final to add to the 60m title at the EIS. Picture: Glenn Ashley
0
Have your say

Most outstanding performance at the Northern Indoor Championships at the EIS Sheffield was the pole vault double by Adam Hague (Dearne ALC).

On the first day Hague soared to 5.51 metres to win the junior (under 20) title.

Even though Hague is in the first year of the age group, it was a UK all time under 20 best beating a mark that had stood for 27 years - and a World best for a 17 year old.

He cleared every height at the first attempt, comfortably eclipsing the championship record held by his training partner Luke Cutts, the Commonwealth silver medallist.

Both are coached by Trevor Fox whose Dearne ALC athletes dominated the vault, among them Abigail Roberts who won both the senior and under 20 women’s titles.

Hague came back on the second day to win the senior title with 5.45 before attempting, unsuccessfully on this occasion, 5.55. Cutts was not competing.

In the men’s track events Tim Burn (City of Sheffield) won his third Northern indoor title over 400 metres clocking 48.54.

Heptathlete Katarina Johnson-Thomson (Liverpool) opened her season, in which she will clash with Jessica Ennis-Hill, with two wins, clocking 8.40 in the 60 metre hurdles and setting a new championship best in her top event, the long jump, with 6.63. She also placed fourth in the shot.

Annabelle Lewis (Hull) made a good return after injury to win the 60 metres in 7.39 from Sheffield-based Louise Bloor (Trafford) on the first day with Bloor coming back in superb form on day two to retain her 200 metres title in 23.76, a championship record. Kristie Edwards (City of Sheffield) was in top form in the under 20 women’s section retaining her sprint titles, outclassing the opposition with her times of 7.53 for the 60 metres and 24.11 for the 200.

Emily Simpson (City of Sheffield) transferred her good cross country form to the track winning the under 17 1500 metres and breaking the nine-year old championship record with 4:38.76.

Results included

Men - 400: 1 T Burn (City of Sheffield) 48.54; 3 M Quine (City of Sheffield) 48.98. Pole vault: 1 A Hague (Dearne ALC) 5.45; 2 G Heppinstall (Dearne ALC) 4.10; 3 T Grantham (City of Sheffield) 4.10. Shot: 2 D Brunt (City of Sheffield) 14.53.

Under 20 men - 60: 3 J McGrath (Doncaster) 7.03. 400: 1 L Thompson (Rotherham) 49.81; 2 E Wilson (Rotherham) 50.60; 3 J Filleul (City of Sheffield) 50.68. 60 hurdles: 3 J Hobson (City of Sheffield) 8.56. Long jump: 2 Hobson 6.64. High jump: 2 J Lee (Hallamshire) 1.85. Pole vault: 1 A Hague (Dearne ALC) 5.51 (Rec); 2 G Heppinstall (Dearne ALC) 4.00; 3 A McInulty (Chesterfield) 11.09. Shot: 2 J Wallis (City of Sheffield) 13.74; 3 L Rowley (Rotherham) 13.70.

U-17- 1500: 3 A Manthorpe (City of Sheffield) 4:23.49. Pole vault: 1 J Lindley-Harris (Dearne ALC) 3.90. Shot: 1 L Rowley (Rotherham) 15:16.

Women - 60: 2 L Bloor (Trafford) 7.44. 200: 1 Bloor 23.76 (rec); 2 B Dobbin (Doncaster) 24.28. 60 hurdles: 1 K Johnson-Thompson (Liverpool) 8.40; 2 Z Hohn (City of Sheffield) 8.45. High jump: 3 L Hanagan (City of Sheffield) 1.55. Long jump: 1 Johnson-Thompson 6.63 (rec). Pole vault: 1 A Roberts (Dearne ALC) 4.00; 2 P Krawczyk (Dearne ALC) 3.20.

U- 20 women - 60: 1 K Edwards (City of Sheffield) 7.53; 3 A Barrett (Chesterfield) 7.64. 200: 1 Edwards 24.11; 2 E Barrett (Chesterfield) 24.90. High jump: 2 L Chappell (Doncaster) 1.60. Pole vault: 1 A Roberts (Dearne ALC) 3.90. Shot: 1 T Buckingham (Barnsley AC) 12.25; 2 B Taylor (Rotherham) 9.23.

U-17 women - 60: 2 B J Harris (City of Sheffield) 7.79; 200: 2 Harris 25.50. 300: 2 A Gellion (Rotherham) 41.43. 800: 3 T Hammond (Barnsley AC) 2:21.71. 1500: 1 E Simpson (City of Sheffield) 4:38.76; 3 M Butterworth (Doncaster) 5:03.07. Pole vault: 2 E Tinsley (Dearne ALC) 2.80. Long jump: 3 M Colbeck (Doncaster) 5.39. Triple jump: 1 H Chilokaa Mullen (Leeds City) 11.09. Shot: 2 M Nagy (City of Sheffield) 11.79.

U-15 girls - pole vault: 1 L Hill (Chesterfield) 2.60; 2 G Woodhead (Dearne ALC) 2.30.