Angling Update: Miles better than the rest at Hallcroft

LOCAL rod Pete Miles was in top form to win the Friday afternoon open at Daiwa Hallcroft, writes Roger Baker.

Miles (Doncaster) won the match on Moat pool with an excellent weight of 192-3-0 from peg 64 fishing pellet cone with meat and corn hookbaits.

He later switched to the margins with worm and maggot for carp to 17lb in his winning catch.

Runner up Andy Favill (Tuxford) fished caster over groundbait in the margins for 18 carp to 11lb for 127-12-0 in a match which saw the top eight all catch over 100lbs.

Third placed Dave Dare (Marukyu) 116-4-0 finished ahead of 4 Arthur Beresford (MAP Leegem) 114-12-0, 5 Shane Pimperton (Hallcroft) 110-10-0.

RESULTS

Bank End

Sun, 27 fished: 1st Dean Foster (Kerfoots Tackle) 140-8-0, carp on pole and pellet, peg 14. 2nd Reg Fearn (Daiwa Dons) 133-1-0 3rd John Andrews (Bank End) 139-3-0 4th= Trevor Bee (Bank End) and Graham Clark (Bank End) both 106-6-0 6th John Lindsay (Bank End) 100-2-0.

Woodhouse Grange

Weds, Kingfisher, 13: 1st P Wilson (Woodhouse Grange) 92-14-0, carp on pole and pellet, peg 21. 2nd Graham Martin (Sheffield) 85-14-0 3rd Andy Bailey (Daiwa Dons) 61-13-0.

Thurs, Heron, 9: 1st John Dudley (Woodhouse Grange) 144-8-0, carp on pole and pellet, peg 47. 2nd Paul Carling (Woodhouse Grange) 92-0-0 3rd Andy Bailey (Daiwa Dons) 62-0-0.

Sat, Heron, 15: 1st Ian Taylor (Cats and Dogs) 98-2-0, carp on pole and paste, peg 47. 2nd Bernie Larder (Woodhouse Grange) 91-6-0 3rd Sean O’Malley (Clay Lane) 70-0-0.

Sun, Heron, 24: 1st P Bristow (Woodhouse Grange) 97-8-0, carp on pole and pellet, peg 5. 2nd Rui Lucas (Woodhouse Grange) 94-12-0 3rd Ian Taylor (Cats and Dogs) 82-0-0.

Garbolino Lindholme

Thurs, Bonsai, 21: 1st George Barbie (Hull) 136-11-0, F1’s on pole and pellet, peg 74. 2nd B Fowler (Lindholme) 119-5-0 3rd Steve Barraclough (Frenzee Bait Tech) 100-13-0.

Sat, Oasis, 26: 1st Alex McCloud (Garbolino Lindholme) 102-13-0, carp on pole with maggot and caster, peg 8. 2nd Andy Whitehouse (Scunthorpe Tackle) 98-13-0 3rd Greg Norris (Bag Em Baits) 89-15-0 4th Les Marshall (Barnsley) 78-13-0.

Sun, Bonsai, 21: 1st Steve Cook (Garbolino) 88-14-0, carp on pole and meat, peg 6., 2nd Jet Harris (Garbolino Lindholme) 78-11-0 3rd Neil Fisher (Dynamite Baits) 76-1-0 4th Pete Riley (Garbolino Lindholme) 69-5-0.

Barnburgh fishery

Over 50s, Tues, Top pond: 1st Steve Brunyee (Castleford) 70-0-0, F1’s on pole and pellet, peg 13. 2nd D Collins (Barnburgh) 59-0-0 3rd Andy Shoepack (Barnburgh) 53-8-0 4th Les Peace (Barnburgh) 51-0-0.

Weds, Top pond: 1st Les Peace (Barnburgh) 114-0-0, carp on pole and pellet. 2nd Andy Stoner (Barnburgh) 90-0-0 3rd Rob Burgin (Barnburgh) 57-12-0 4th Steve Manchester (Barnburgh) 78-8-0.

Thurs eve: 1st Gary Jubb (Barnburgh) 98-4-0, barbel on pole and meat. 2nd Rob Burgin (Barnburgh) 68-0-0 3rd Andy Stoner (Barnburgh) 51-0-0.

Sun, Middle pond: 1st Pete Gosney (Barnburgh) 77-12-0, F1’s on pole and pellet, peg 13. 2nd Les Peace (Barnburgh) 77-8-0 3rd Jason Mackie (Barnburgh) 69-4-0 4th Mark Sixsmith (Barnburgh) 68-4-0.

Ferryboat Farm

Sun, 10: 1st Cliff Thompson (Ferryboat Farm) 37-4-0, carp on pellet feeder. 2nd Tony Brown (Ferryboat Farm) 33-8-0 3rd Paul Gregory (Ferryboat Farm) 28-0-0 4th Graham Eblett (Ferryboat Farm) 26-12-0.

Viking Fishery

Sat, Hawk pond: 20. 1st Neil Buck (Apache) 56-2-0, carp on pole and pellet. 2nd Steve Pulford (Hull) 53-0-0 3rd John Alexander (Hull) 25-1-0 4th Steve Bean (Knottingley) 23-11-0.