Angling: River Don, Bank End, Woodhouse Grange, Barnburgh latest

Les Peace, from Wombwell, in action at Barnburgh.  (Buy this photo D1399TS) Picture: Tony Saxton

Les Peace, from Wombwell, in action at Barnburgh. (Buy this photo D1399TS) Picture: Tony Saxton

0
Have your say

The third round of the Eastern Region Winter League was fished on the River Don at Sprotbrough by 48 anglers.

Mick Lodge (Daiwa Dons) led his side to victory on the day with 13-5-0 of roach and perch caught on the pole with maggot from peg 2 on the Nature Reserve.

Ian Littlewood (Sensas North) was at the other end of the match length on peg 49 and also fished the pole with maggot for 11-4-0 of roach and perch.

Third placed John Dunhill (Ultimate Barnsley) 10-10-0 was followed by 4 Ray Marklew (Daiwa Dons) 9-1-8, 5 John Orwin (Sensas Walton) 9-0-0, 6 Chris Allum (Sensas Walton) 8-13-0.

Teams on the day: 1st Daiwa Dons 16 2nd Ultimate Barnsley 26 3rd Sensas Walton 27 4th Mosella Selby 28.

League to date: 1st Ultimate Barnsley 5 2nd Daiwa Dons 6 3rd Mosella Selby 10 4th Sensas North 11 5th Sensas Walton 13 6th Tricast Calder 18.

n John Lindsay won the latest Bank End open with an impressive 110-12-0 of carp caught on pole and pellet from peg 23.

Matt Grove (Bank End) was second with 85-4-0 of carp to the same method.

Dave Masterman (Bank End) claimed third spot with 81-4-0, ahead of 4 Phil Gullitt (Clay Lane) 76-8-0, 5 Glen Greasley (Barnsley Bait) 68-0-0, 6 Len Squire (R & R Sports) 65-1-0.

n Some decent weights were taken in the third round of the Rotherham Autumn League fished on the River Don on the Earth centre section by 22.

Paul Goulding (Worksop) won from peg 50 with 15-8-0 of roach caught on the long rod with maggot.

Joe Murray (Maltby) fished the same method for 11-1-0 of roach and second.

In third place was Steve Whitfield (Steel City) with 11-0-0, followed by 4 James Cameron (Clay Lane) 10-11-0, 5 John Bromilow (Maltby).

Results

Woodhouse Grange

Wed, Kingfisher, 10: 1st Stef Huntington (Goole) 96-0-0, carp on pole and pellet, peg 3. 2nd Graham Martin (Sheffield) 94-0-0 3rd John Dudley (Woodhouse Grange) 79-0-0.

Thur, Heron, 11: 1st Ian Taylor (Cats and Dogs) 75-0-0, carp on pole and paste, peg 29. 2nd Malc Scott (Goole) 49-0-0 3rd Paul Carling (Woodhouse Grange) 48-0-0.

Sat, Heron, 17: 1st Keith Sanders (Woodhouse Grange) 61-0-0, carp on pole and pellet, peg 39. 2nd Ken Talbot (Doncaster) 52-0-0 3rd Ryan Bennett (Woodhouse Grange) 44-0-0.

Barnburgh fishery

Tue. Over 50s, 21: 1st Paul Brunyee (Castleford) 55-0-0, F1’s on pole and pellet. 2nd Steve Brunyee (Castleford) 52-0-0 3rd Steve Sherburn (Barnburgh) 51-0-0 4th Ray Charlton (Barnburgh) 39-4-0.

Fri, 13: 1st Les Peace (Barnburgh) 94-8-0, F1’s on pole and pellet. 2nd Ryan Law (Barnburgh) 74-0-0 3rd John Simms (Barnburgh) 51-4-0.

Sun, Middle lake, 23: 1st Andy Stoner (Garbolino Elton) 95-12-0, F1’s on pole and pellet. 2nd Kev Worth (Barnburgh) 95-0-0 3rd Dave Durrans (Barnburgh) 75-10-0 4th Mick Owen (Barnburgh) 75-6-0.

Ferryboat Farm

Sun, 10: 1st Pete Johnson (Ferryboat Farm) 32-8-0, bream, carp and F1’s on pole and pellet. 2nd Andy Bacon (Pauls Tackle) 25-0-0 3rd Tony Brown (Ferryboat Farm) 17-8-0.

Kiveton Hall

Sun, 18: 1st Paul Burt (Kiveton) 34-8-0, carp on pole and pellet, peg 6. 2nd Colin Hendley (Kiveton) 34-6-0 3rd Adie Pickton (Kiveton) 32-8-0 4th Derek Oldfield (Kiveton) 32-0-0 5th Ken Davis (Kiveton) 31-0-0 6th Roger Fretwell (Kiveton) 27-10-0.

Viking

Sat, Deer Pond, 20: 1st Rich Hooks (Leeds) 59-15-0, carp on pole and caster, peg 5. 2nd Garth Sykes (Knottingley) 45-0-0 3rd Phil Morris (Knottingley) 40-8-0 4th Phil Jennings (Hull) 40-7-0 5th Stu Fotheringham (Leeds) 37-0-0 6th Laurie Tones (Viking) 36-8-0.