RESULTS: Round-up of weekend sport in the Borough

editorial image

Our round-up of the results from across the weekend for our clubs.

FOOTBALL

TOOLSTATION NORTHERN COUNTIES EAST LEAGUE

PREMIER DIVISION

Bridlington Town 2 Armthorpe Welfare 0

Maltby Main 6 Lincoln Moorlands Railway 2

DIVISION ONE

Rossington Main 1 Bottesford Town 2

WINDSOR FOOD SERVICE CENTRAL MIDLANDS LEAGUE

BLACK DRAGON DIVISION NORTH

Askern 2 Ollerton Town 2

Brodsworth Welfare 3 Phoenix 0

Easington United 1 Bentley Colliery 4

Glapwell 1 Harworth CI 1

Thorne Colliery 6 Kinsley Boys 1

PETE’S PATISSERIE COUNTY SENIOR LEAGUE

DIVISION TWO

Bawtry Town 2 Boynton Sports 4

U21 DIVISION

Bawtry Town 5 Shaw Lane Aquaforce 4

DONCASTER SENIOR LEAGUE

PREMIER DIVISION

Armthorpe Markham Main 3 Yorkshire Main 1

Denaby Main 1 Denaby United 2

DIVISION ONE

Ackworth United 1 Bentley Pumas 0

Harworth Colliery 0 Brodsworth Welfare 3

Scawthorpe Scorpions 1 Bawtry Town 0

DONCASTER ALLIANCE LEAGUE

KO CUP

Bullcroft Sports and Pastimes 2 Atletic Tap Maker 2 - Bullcroft won 5-4 on penalties

Canal Tavern 3 Eden Grove 1

Three Horseshoes 1 Sprotbrough 3

Toll Bar 2 Windmnill 3

PREMIER DIVISION

Stainforth 1 Rhinos 2

CHAMPIONSHIP

Armthorpe Albion 4 Finningley Athletic 3

Carpenters Arms 3 Wheatsheaf 3

FC Glasshouse 1 Auckley 1

Leger Lions 2 Askern Railway 0

Tank 8 Park Social 2

DIVISION ONE

Armthorpe Village 2 Campsall 4

Bessacarr 1 South Kirkby Reds 2

FC Gatehouse 0 Walton Wonderers 4

Maltings 3 Willaspoons 6

Rossington United 0 Rossington Legion 2

The Vault 3 Rosehill Press 3

DIVISION TWO

Arksey Victoria 1 The Askern 2

Cask Corner 1 FC Dunscroft 2

Hatfield Town 1 Pit Club 2

Leopard 0 White Hart Colts 0

Millgate Manhattan 0 FC Cumberland 4

Regent Hotel 2 Carcroft Village 5

DIVISION THREE

Balby CSV 3 FC Wadworth 3

Balby Rovers 0 Balby Plough 3

FC Ivanhoe 7 Bentley West End S&S 1

Rhinos United 1 Adam and Steve 4

Warren House Warriors 2 Schoolboy Norton 2

Winning Post 7 Eden Arms 1

RUGBY LEAGUE

PENNINE AMATEUR RUGBY LEAGUE

ANDREW BENNETT MEMORIAL TROPHY

Doncaster Toll Bar 72 Stainland Stags 2

CHAMPIONSHIP

Moorends Thorne Marauders 36 Kings Cross Park 24

CHAMPIONSHIP ONE

Bentley Good Companions 31 Illingworth 32

DIVISION SEVEN

Halton Moor Storm 32 Moorends Thorne Marauders A 6

RUGBY UNION

NORTH ONE EAST

West Hartlepool 34 Wheatley Hills 15

YORKSHIRE ONE

Doncaster Phoenix 31 North Ribblesdale 6

Wath upon Dearne 17 Dinnington 38

YORKSHIRE THREE

Thornensians 29 Northallerton 17

YORKSHIRE FIVE

Wensleydale 93 Rossington Hornets 0

HOCKEY

WOMEN’S CONFERENCE NORTH

Brooklands Poynton 0 Doncaster 3

NORTH HOCKEY LEAGUE MEN’S PREMIER DIVISION

Brooklands MU 2 6 Doncaster 2