Doncaster in Bloom winners revealed

Doncaster in Bloom - Brodsworth Hall and Gardens, who won the Tourism and Hospitality Award.

Doncaster in Bloom - Brodsworth Hall and Gardens, who won the Tourism and Hospitality Award.

0
Have your say

An award ceremony has highlighted the strength of green-fingered community groups and charities across Doncaster.

Doncaster Council’s Doncaster in Bloom award winners for 2013 have just been announced where dozens of community groups were in the frame for gongs.

Among the winners were the Friends of Sandall Park for best local Community Group and Woodlands New Estate TARA Gardening Group for Community TARA.

Friends of Sandall Park has created trails and pretty flower beds within the park, while Woodlands TARA has made the garden area around the Woodlands TARA pretty – even growing vegetables to hand out to the local community.

In other categories, Brodsworth Hall was winner of the Tourism, Leisure & Hospitality Premises category for its beautiful gardens and surroundings. There were also awards to individual tenants for their gardens.

Councillor Bill Mordue, Doncaster’s Cabinet Member for Highways said he is delighted to see community groups rewarded, especially in light of recent news calling for volunteer organisations to come forward to help run services, as the Council tightens its purse strings.

He said: “Firstly I would like to say well done to all those who entered the awards. We had 136 brilliant entries this year – gardens which brightened up neighbourhoods across the borough. From private gardens, to the beautiful tourist displays at Brodsworth Hall. They looked fantastic.

“We have a wealth of wonderful community groups doing so much good across the borough – it was hard to pick a winner in fact. As well as the Gold award for the Friends of Sandall Park, seven groups were also awarded Silver Gilt awards in the Community category for example.

“We all know that we as a Council have to squeeze our budgets and it is these community groups that we want to empower and help us find new ways of running services.”

Suzie Hanson, Head Gardener Brodsworth Hall and Gardens, said: “We are delighted to be Gold winners at the Doncaster in Bloom awards, this is really great news. We have a fantastic team of gardeners, including volunteers at the hall and gardens in South Yorkshire, who work incredibly hard to keep the gardens looking glorious in their Victorian splendour and constantly changing across the seasons.”

The full list of winners are outlined in full below:

Results for Best Garden Categories

Category 1a - Best Garden - Private Residents

Winner - Helen Hann (Gold)

Runner up - Graham Darlow (Gold)

Third - Gary Wilson (Gold)

Gold Awards - Ivy Kerr & Beth Cummings

Silver Gilt Awards - Patricia Shaw, Michael Stockton, Elizabeth Fitzpatrick, John Davies, David Godber & Wendy Williams, Enid Gilliatt, Hayfield Social Education Centre, Mick & Liz Reeve

Silver Award - Leonard Sears

Category 1b - Best Garden - St Leger Homes Tenant

Winner - Terry Atack (Gold)

Runner up - Ann Milnes (Silver Gilt)

Third - Jannette Priest (Silver Gilt)

Silver Gilt Award - Keith Jobson, Rose Greaves

Silver Award - Thomas Haslam, Mary Mayhew

Bronze Award - Shirley Faulkner

Category 1c - Best Garden - Newcomer

Winner - Christine Brealey (Gold)

Runner up - Kevin Eminson & Michael Haley (Gold)

Third - Ray Breame (Silver Gilt)

Silver Gilt Awards - Ian & Eileen Gray, Steve Fish & Steve Collingwood, Neal & Bev Clayton

Silver Awards - Lorna Green, Julie Buckley, Malcolm Linn, Phil Rose

Results for Best Display Categories

Category 2a - Best Display - Private Residents

Winner - Graham Darlow (Gold)

Runner up - Mary & Mel Rowley (Gold)

Third - Ivy Kerr & Beth Cummings (Silver Gilt)

Silver Gilt Awards - John Davies, Patricia Shaw, Elizabeth Fitzpatrick, Christine Brealey, Enid Gilliatt, Mick & Liz Reeve

Silver Awards - Thomas Rowley, Leonard Sears, Ray Cullingworth

Category 2b - Best Display - St Leger Homes Tenants

Winner - Terry Atack (Gold)

Runner up - Ann Milnes (Gold)

Third - Percy Appleyard (Gold)

Silver Awards - Keith Jobson, Mary Mayhew, Neal & Bev Clayton, Rose Greaves

Bronze Award - Shirley Faulkner

Results for Premises Categories

Category 3a - Premises - Tourism, Leisure & Hospitality Premises

Winner - Brodsworth Hall (Gold)

Gold Award - The White Swan, (Frenchgate)

Silver Gilt Awards - The Wheatley Hotel (Thorne Road), The Stag Inn (Dockin Hill Road), Sprotbrough Country Club, Salutation (Bennetthorpe), The Horse & Groom (East Laith Gate), The Horse & Groom (Armthorpe), The Glasshouse (Kirk Sandall), Priory Walk (High Street), The White Hart (Bawtry), Cask Corner (Cleveland Street)

Silver Awards - The Wheatsheaf (Armthorpe), The Plough Inn (West Laith Gate), Town Field Sports Club (Bennetthorpe), Pinar Kebab (Carcroft), Missoula (Hallgate)

Category 3b - Premises - Business

Winner - HM Prison Hatfield (Gold)

Results for Community Categories

Category 4a - Community (Local Group)

Winner - Friends of Sandall Park (Gold)

Silver Gilt Awards - Garden Villagers at Barnby Dun, Stirling Centre in Partnership with the Royal Voluntary Service, King Georges Court (Stainforth), Gresley Road Community Group (Balby), Patricia Heald with the Garden Villagers at Barnby Dun, Tickhill in Bloom, Yorkshire Main Commemorative Trust

Silver Awards - The Green Tops Gardening Club at Hyde Park, Toll Bar Primary School

Category 4b - Community (Local TARA)

Winner - Woodlands New Estate TARA Gardening Group

Silver Award - Conisbrough OVAL TARA (Silver)

Results for Wildlife/Sustainable Category

Category 5 - Wildlife/Sustainable Garden

Winner - Warmsworth Primary School (Gold)

Runner up - Michael Stockton (Gold)

Third - Graham Darlow (Gold)

Silver Gilt Awards - HM Prison Hatfield, Ray Breame, Mick & Liz Reeve, Friends of Sandall Park, Travis St Lawrence CE Primary School, Barnby Dun Garden Villagers

Silver Awards - Cask Corner, Malcolm Linn, Toll Bar Primary School, Hayfield Social Education Centre, Silver Jubilee Allotments Community Plot, Stirling Centre in Partnership with the Royal Voluntary Service

Results for Schools Category

Category 6 - Schools

Joint Winners - Travis St Lawrence CE Primary School (Gold) and Warmsworth Primary School (Gold)

Third - Hexthorpe Primary (Silver Gilt)

Silver Awards - Toll Bar Primary School, Highwoods Primary School at Mexborough, St Francis Xavier Primary School at Balby

Results for Unusual Container Category

Category 7 - Unusual Container

Winner - Hayfield Social Education Centre in Auckley with ‘Summer Snooze’

Gold Awards - Stirling Day Centre with the Royal Voluntary Service, Elizabeth Fitzpatrick, Christine Brealey, Neal & Bev Clayton, Mary Mayhew, Ian & Eileen Gray, Travis St Lawrence Primary School, John Davies, Friends of Sandall Park, Warmsworth Primary School, Ray Cullingworth, Shirley Faulkner, Yorkshire Main Commemorative Trust, Enid Gilliatt, Ivy Kerr & Beth Cummings, Toll Bar Primary School, Patricia Shaw, HM Prison Hatifled, Mary & Mel Rowley, Steve Fish

Results for the Allotment of the Year

Allotment of the Year

Winner - Tony & Angie Gill (Silver Gilt)

Silver Gilt Awards - Ian Gray - Silver Jubilee, Cantley, Thomas Eames - Edlington, Mick Adcock - Sandall Beat Allotments, Intake

Silver Awards - Sid Biggins - Woodlands Park, Colin Neale - Bramworth Road, Hexthorpe, Betty Dooley - Balby UD1